Oracle RAC Nedir?

ORACLE RAC (REAL APPLICATION CLUSTERS)

Oracle RAC, Oracle veritabanının Enterprise Edition ve Standart Edition sürümleri ile kullanılabilinen Oracle’ın en üst seviye teknolojisidir. Paylaşımlı disk mimarisini (Shared disk architecture) kullanır. Ortak bir depolama (storage) birimi kullanır ve birden fazla sunucu (node) ile hizmet vererek iş sürekliliğinize imkan tanır. RAC denildiğinde benim ilk aklıma gelen grid kavramıdır. Oracle’ın 9i versiyonuna kadar (i) olarak anılmasını ve 10g versiyonu ile (g) olarak anılmasını hep merak etmişimdir. Sizlerde merak ediyorsunuzdur diye düşündüm. Oracle önce internet kullanıcılarına odaklandı ve sürümlerine hep (i)nternet harfi ile isim verdi. 8i, 9i versiyonlarında olduğu gibi. Sonra 10g versiyonuyla grid teknolojisini ön plana çıkardı ve sürüm isimlerine (g)rid harfi ile isim vermeye başladı. Grid mimarisinde ortak bir depolama (storage) birimi üzerinde birden fazla sunucu vardır. Böylelikle siz iş sürekliliğinizi garanti altına almış olacaksınız. Sunucularınızın biri arızalandığında hizmetiniz kesilmeyecek diğer sunucu ile hizmete vermeye devam edebileceksiniz. Esnek bir mimari ile ihtiyaçlarınız doğrultusunda cluster yapınıza yeni sunucu ilave edebilecek veya çıkarabileceksiniz.

9i öncesinde “oracle parallel server” adıyla tanıdığımız oracle cluster veritabanını, 9i sürümü ile daha da güçlendirilmiş bir teknolojiyi barındıran – RAC adıyla tanıdık. Oracle eksiklikleri sürekli yakından takip etti ve her versiyon ile bu eksiklikleri tamamlamaya büyük özen gösterdi.

Son sürümü 11g Release 2 ile RAC, bize birçok konuda faydalar sunmaktadır. Bu faydalar:

Yüksek Kullanılabilirlik (High Availability) – Sunucularınızdan biri arızalansa bile, herhangi bir hizmet kesintisi olmaz. RAC grubunuzdaki diğer sunucu tüm işlem yükünü üzerine alacaktır.

Ölçeklenebilirlik: İhtiyaçlarınız doğrultusunda RAC grubunuza yeni sunucu ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

 Yönetilebilirlik: Birden fazla veritabanı RAC küme içine konsolide edilebilir.

 RAC avantajını sizlere bir örnekle anlatmadan yapamayacağım 🙂 Güçlü bir sunucu istiyorsunuz. Çünkü üzerinde çalışacak veritabanı sizin için çok kritik. Bu sunucunun 32 işlemcili ve 128 GB hafızaya sahip olmasını istediğiniz düşünelim. Öncelikle piyasada böyle bir sunucuyu kolay bulamazsınız. HP veya IBM’e özel istek yapmanız gerekiyor. Onlarda size istediğiniz sunucuyu konfigüre edip göndereceklerdir. Bu sunucunun size maliyeti oldukça fazla olacaktır. Bu sunucuyu aldığınızı ve üzerine veritabanınızı oluşturup hizmet vermeye başladığınızı düşünelim. Elinizde tek bir sunucu var. Peki sunucu üzerinde herhangi bir donanım arızası olursa ne yapacaksınız? Sizin için kritik olan, 7/24 çalışan veritabanını kapatmanız gerekecek. Donanım arızasını çözüp veritabanınızı tekrar açacaksınız. Peki iş sürekliliğiniz ne oldu? Mağdur olan müşterileriniz ne olacak? Benim size bir tavsiyem var. Oracle’ın çözümü RAC kullanmak  🙂 İş sürekliliği mi istiyorsunuz? Evet. Müşterilerinizi mağdur etmek istemiyor musunuz? İstemiyorum. O zaman veritabanımızı RAC üzerinde çalıştıracağız. Bu durumda ne yapmamız gerekecek? Piyasada çok rahat bulabileceğim 4 sunucuya ihtiyacım var. Her biri 8 işlemci, 32 GB hafızaya sahip. Bu 4 sunucuyu grid mimarisi olarak adlandırdığımız şekilde RAC yapacağım. Toplamda 32 işlemci ve 128 GB hafızaya sahip olacağım. Ama maliyeti daha düşük olacak. Üstelik sunucularımdan biri arızalansa diğer üçü tüm yükü üzerine alacak ve 7/24 kesintisiz hizmet verebileceğim. Müşterilerim memnun, ben memnunum ve herkes memnun olacak 🙂

Oracle RAC Nedir?” üzerine 12 yorum

 1. murathan yıldırım

  Öncelikle kolay gelsin diyorum. Yazılarınızı takip ediyorum ve çok beğeniyorum..

  Yazınızda bahsettiğiniz 32 gb işlemcili 128 gb ramli bir makina yerine 8 işlemci 32 gb bir makina kullandığımızda bizim süreklilikten başka avantajımız oluyormu ya da dezavantajları da var mı?

  Mesela bu 4 makinanın simultene çalışması gerçekten ibm makinanın performansını yakalayabiliyor mu?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 2. Amine

  hocam bu rac kümesindeki 4 bilgisayar da aynı anda mı aktifler? yoksa aslında kesintisiz hizmet için biri aktif diğerleri bu aktif olan bozulunca ondan bayrağı alıp hizmete devam mı ediyo?

  Kümelenmiş sunucular (Cluster Servers adı verilir) fiziksel kablolarla ve yazılımlarla bağlanır. Sunuculardan biri başarısız olursa, başka bir sunucu Failover adı verilen bir işlem sayesinde hizmet sunmaya başlar.

  bunun gibi bişey mi?

  örnek biraz kafamı karıştırdı: burda 4 makina da aktif ; biri bozulunca 3ü diğerinin yükünü yükleniyor :bu yük kullanıcı istekleri mi yoksa verinin kendisi mi? eğer veriyse diğer üç makinanın hafızası doluysa ne olacak? eğer kullanıcı isteğiyse yani veri tabanından veri bilgisi istiyosa tüm bilgisayarlarda aynı veriler mi var? eğer her bilgisayarda aynı veri varsa 128 gb – 32 cpu luk makinayı 4 tane makinadan oluşturmak mantıksız olur heralde …kafam karıştı sanırım anlayamadım 😦

  1. Evet dediğin gibi dördüde aktif olabilir. Zaten RAC lisans ücreti ödüyorsan niye pasif yapasın ki? Veri hepsinde ortak. Zaten veriler ortak disk alanında tutuluyor. Fakat 4 adet instance var. Instance nedir? Background processes + SGA = Instance

 3. Murat

  Merhaba Talip bey,
  Oracle 11gR2 kurulumu ile ilgili yazılarınız çok işime yaradı. Teşekkür ederim.
  Elimizde yeni iki adet HP Proliant DL380 Gen9 sunucu var. Oracle Database 11GR2 Standart lisansımız var. Bu iki sunucuyu RAC yapabilir miyiz ? Bu işlem için ekstra lisans gerekli midir ? ULN üyeliğimiz yok. Linux bilgim işimi görecek kadar.
  Bu arada en kısa zamanda kitabınızı satın alacağımı belirtmek isterim.
  Teşekkür ederim.

 4. Murat

  Tekrar Merhaba,
  Bir sorum daha var. RAC işlemi sanırım sadece fiziksel sunucular üzerine yapılabiliniyor , değil mi ? Yani mesela vmWare ile olabilir mi ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s