Oracle Veritabanının Quiesce Durumuna Alınması Nedir?

Bu yazımda Oracle Veritabanının Quiesce durumuna alınmasından bahsedeceğim. Genelde prod sistemlerde kullanılmaz. Ama ne olduğunu bilmekte fayda var diye düşünüyorum.

Quiesce kelimesinin sözlük anlamı “susturmak” demektir. Gerçektende veritabanını susturuyor :)) Quiesce moduna alınan bir veritabanı DBA dışında kimsenin sorgu çalıştırmasına, PL/SQL kod çalıştırmasına izin vermez. Veritabanında sadece SYS ve SYSTEM kullanıcıları işlem yapabilir. Bu kullanıcıların şifrelerinide sadece DBA ler bildiği için dolayısıyla sadece DBA ler işlem yapabilmektedir. Şunuda hatırlatayım hemen; Bir kullanıcı DBA rolüne sahip olsa bile işlem yapamaz. Ancak SYS ve SYSTEM ile bağlanarak işlemini gerçekleştirebilir.

Peki veritabanımızı nasıl Quiesce moduna alabiliriz. SQL*Plus aracına SYS user ile bağlanıp aşağıdaki gibi yapabiliriz.

SQL> ALTER SYSTEM QUIESCE RESTRICTED;

Bu işlemden sonra Active kullanıcı işlemleri inactive oluncaya kadar devam eder. Yani var olan aktif  işlemler sonlanıncaya kadar işlemler başarılı devam eder. Inactive olan bir oturum aktif duruma geçmek isterse hung olur. Yani cevap vermez. Bu oturumlar veritabanı Quiesce modundan çıkarıldıktan sonra devam edebilir.

RAC ortamlarında bu komut çalıştırılırsa bütün instance lar etkilenir. Bunuda unutmamak gerekir. Yukarıdaki komut çalıştırıldığında veritabanı aktif olan işlemlerin bitmesini bekler. Bu durumda inactive olmasını beklediğimiz kullanıcıları aşağıdaki sorgu ile tespit edebiliriz.

SQL> select bq.sid, username, osuser, program, machine

from v$blocking_quiesce bq, v$session s

where bq.sid = s.sid;

Veritabanımızı normal haline aşağıdaki gibi geri döndürebiliriz.

SQL> ALTER SYSTEM UNQUIESCE;

Veritabanımızın Quiesce durumunu V$INSTANCE görüntüsünü (view) sorgulayarak öğrenebiliriz.

SQL> select active_state from v$instance;

3 durum görebiliriz. NORMAL – Veritabanı normal durumda. QUIESCING – Veritabanı Quiesce moduna alınmış ama henüz tamamlanmamış. Yani active oturumlar var. QUIESCED – Veritabanı Quiesce modunda çalışıyor.

Talip Hakan Öztürk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s